Intuiesc că ăsta va fi unul dintre cele mai nepopulare și neplăcute articole pe care le-am scris vreodată, pentru că atinge un aliment mult prea iubit de o foarte mare parte a populației. Dar am 45 ani acum și am intrat în etapa aia a vieții în care nu-mi mai pasă. So… bear with me?
Unul din cele mai importante sfaturi pe care mi le-au dat părinții mei de mică a fost să nu consum niciodată în viață substanțe care dau dependență: alcool, tutun, droguri, cafea. N-au știut să pună și zahărul alb pe lista asta, dar nu-i învinovățesc deloc. Au știut în schimb să îmi exemplifice, la unison, aceste principii, așa că la noi în casă aceste lucruri nu s-au consumat niciodată. În simplitatea lor, părinții mei au intuit cât de important e să ne păstrăm libertatea iar eu le sunt etern recunoscătoare că mi-au transmis aceste idei. Modelul lor a fost definitoriu pentru mine.
Au fost multe momente în viață când anturajul a încercat să schimbe asta. Când mi s-a sugerat să beau cafea ca să trec prin săptămâni de nesomn în sesiuni. Și totuși am trecut printr-o facultate foarte grea doar cu … ceai de busuioc. S-a putut. Apoi am aflat că sunt hipotensivă și tot nu m-am apucat. Tentația nu a existat cu adevărat niciodată.
Mulți ani mai târziu, cu acces la informație, îmi validez aceste alegeri. Organizația Mondială a sănătății a demontat recent mitul paharului de vin roșu benefic pentru sănătate (ghici ce, era doar marketing) și apar și date referitoare la consumul regulat de cafea. Să fim cinstiți: există date de necontestat care arată beneficii, nu o să neg asta. Doar că imaginea generală e mai complexă, pentru că pe lângă beneficiile antioxidanților din cafea (există antioxidanți și în fructe de pădure btw) există și costuri fiziologice ale consumului regulat, în special pe parte hormonală, de absorbție de nutrienți și impact asupra somnului.
Adenosina: lipsă de energie mascată, nu rezolvată
Adenosina e molecula responsabilă cu crearea senzației de somn care se acumulează în corpul tău pe parcursul zilei: cu cât ai mai multă, cu atât îți e mai somn. Moleculele din cafea, care seamănă cu adenosina, blochează semnalul de oboseală transmis creierului. Între timp, adenosina se acumulează, și când dispar moleculele de cafea din corp, tot valul ăsta acumulat îți lovește creierul și simți oboseala (și prăbușirea, așa că mai bei o cafea ca să te simți normal). Un ciclu care se perpetuează atât timp cât consumi cafea.
Impactul asupra somnului
Prima oară am aflat despre asta din cartea Why we sleep, dar apoi am citit și în alte părți. Pe scurt: chiar dacă adormi ușor, cafeaua băută în special după amiaza afectează calitatea somnului. Se reduce somnul profund, responsabil cu refacerea fizică și consolidarea memoriei, apar mai multe micro-treziri care, chiar dacă nu sunt conștiente, nu te lasă să stai în stadiile de somn regenerator și te trezești cu inerția aia matinală care te face să vrei să bei cafea ca să îți revii. Un cerc vicios.
Blocarea absorbției nutrienților
Cafeaua conține niște „anti-nutrienți” care se leagă în special de fierul non-heme și pot reduce absorbția acestei substanțe cu până la 39% dacă este consumată în timpul sau în apropierea meselor. La femei deficiența de fier e o mare problemă în general, iar cafeaua contribuie la asta. Are de asemenea impact asupra absorbției calciului și vitaminelor hidrosolubile (B și C).
Impactul hormonal
Cafeina, consumată în special pe stomacul gol dimineața, stimulează glandele suprarenale să producă mai mult cortizol decât normal. În timp, acest răspuns poate crește nivelul tău de bază de anxietate și poate face să îți fie mai greu să te trezești natural, fără stimulente. E drept și că la consumatorii cronici se creează toleranța și răspunsul e mai plat.
Pe scurt, există costuri. Dacă renunțarea la cafea nu e o soluție pentru tine – fie și numai pentru că îți place gustul – atunci încearcă să o bei în cantități moderate, NU pe stomacul gol, și păstrează acest obicei pentru prima parte a zilei. Corpul tău va tolera mult mai bine cafeina și te vei putea bucura de plăcerea ta preferată fără să simți consecințe mari.
Love and tea!





